A+ R A-

طرح تحدید سن ازدواج اصلاحی ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی

طرح تحدید سن ازدواج اصلاحی ماده ۱۰۴۱ قانون مدنینشست علمی بررسی علمی ابعاد فقهی و حقوقی طرح تحدید سن ازدواج، اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی با حضور دکتر قاسم جعفری، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور، دکتر سینا کلهر، مدیرکل مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و دکتر حامد رستمی، عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی، امروز دوشنبه، ۱۲ آذرماه بعد از اذان مغرب در سالن همایش دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

دکتر قاسم جعفری در نشست علمی «بررسی ابعاد فقهی و حقوقی طرح تحدید سن ازدواج»، اصلاحیه ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، با بیان اینکه "دانشگاهیان نباید از مسائل جامعه غافل باشند بلکه باید پیشران جامعه وحاکمیت باشند"، اظهار کرد: اساتید و دانشگاهیان ما یا در انفعال هستند یا با نظریات خود مشغولند. اگر می‌خواهیم دانشگاهی موفق باشد، باید احساس مسئولیت کنیم تا در فرآیند قانون‌گذاری تاثیرگذار باشد. چندی پیش به وزیر علوم گفتم اگر می‌خواهید کار ماندنی انجام دهید، پارلمان دانشگاهی تشکیل دهید. باید به طرح‌ها توجه کرد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: در مورد طرح‌های موجود باید دید طرح های مورد نیاز جامعه هست یا نه. اگر جامعه فرهیخته دانشگاهی جدی به میدان بیاید، می‌تواند در اصلاح فرآیند موفق باشند. به دلیل خلاءهای موجود گاهی مردم درگیر مشکلی دیگر هستند و در مجلس موضوع دیگری پیگیری می‌شود. در طرح تحدید سن ازدواج، حدود دو سال است که در حال بررسی هستند. در جشنواره مطبوعات سال ۹۵ این طرح مطرح شد. براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی که طفل را زیر ۱۸ سال شناسایی می‌کند، مطرح شده که سن ازدواج دختر و پسر باید ۱۸ سال به بعد باشد. این طرح مسکوت ماند تا اینکه ذیل ماده ۱۰۴۱ دختران زیر ۱۶ سال یعنی ۱۳ تا ۱۶ سال باید قیودی که در تبصره بیان شده و برای پسر ۱۶ تا ۱۸ سال نیز قیود ذکر شده را رعایت کنند و از پزشکی قانونی گواهی و مجوز سلامت دریافت کنند و در آن صورت او می‌تواند مسئولیت خانواده را برعهده بگیرد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور، خاطرنشان کرد: برای نقد عادلانه ابتدا باید طرح را توضیح داد و تنقیح کرد. نظر فقهی من این نیست که بگویم دختر زیر ۱۳ سال و ۱۶ سال ازدواج کند یا نکند. در رابطه با بحث بلوغ، خود را تابع نظر ابن خلدون می‌دانم. ایشان می‌گوید در بحث بلوغ، طبع انسان‌ها، اقلیم و ... متفاوت است. نمی‌توانیم یک نسخه بنویسیم که همه سن یکسان داشته باشند. درباره بلوغ زودرس می‌تواند نظرات متفاوتی وجود داشته باشد. این نظر با حکمت سازگار نیست. قانون برای مواقعی است که اگر نباشد اختلال در نظام پیش می‌آید. برای مثال بیاییم و بی‌دلیل دایره طرح ترافیک را اضافه کنیم و مردم را عصبانی کنیم آن هم در جایی که آلودگی نیست. چرا محدودیت ایجاد کنیم؟ کل دعوا در این طرح بر سر کمتر از پنج درصد ازدواج‌هاست.

وی افزود: باید توجه کرد که توجه به عنصر رضایت بسیار اهمیت دارد. در مناطق مرزی طرف تعاملی داشته و دختر خود را به جای بدهی می‌دهد که اصلا این ازدواج باطل است. اولین سوال ما این است که خدا بلوغ را امر طبیعی قرار داده است و شما این بلوغ را تحدید کرده‌اید؛ وجه شرعی شما کجاست؟ چه ضرورتی دارد که حلال خدا را حرام کردید؟ دومین نکته این است که اگر بلوغ شرعی مجوز نکاح است و سنت نبوی است باید عنصر و مصلحت بسیار قوی‌تری از اینجا به ما ارائه شود که به آن مصلحت و دفع فلان مفسده این کار قبیح است که ما این را هم ندیدیم. دلیل دیگر اینکه براساس قاعده تسلیط اصولیون و فقها معتقدند بنا بر قاعده اولویت اختیار جان خود را به طریق اولی دارند. یک شخص شرایط ازدواج دارد و فرضا ۱۶ سال دارد و شما بگویید ما اجازه نمی دهیم؟ دلیل آن چیست؟

جعفری با اشاره به اینکه در جامعه اسلامی اگر کودکی را پیدا کنند نمی‌توانند به عبد بودن آن حکم کنند، گفت: در جامعه اسلامی اصل بر حریت است. اصل عدم ولایت ریشه در حریت دارد. بر اساس این اصل آدم‌هایی که به بلوغ رسیدند فرض بر آن است که عاقل و رشید هستند بر چه اساسی حق آنها را سلب می‌کنید؟ ما دلایل خاص داریم که سرنوشت هر فرد دست خود اوست. با این کار می‌خواهید بگویید سه سال سرنوشت تو دست خودت نباشد. با این طرح جلوی اختیار و اراده آدم‌ها را گرفتید.

وی با اشاره به دلایل ارائه چنین طرح‌هایی اظهار کرد: اگر به شرایط جاری خود تسلط نداشته باشیم تابع می‌شویم. چرا ما نباید نسخه‌های خود را داشته بایم؟ مگر مدعی نیستیم که اسلام پاسخ‌های لازم را دارد؟ اگر غیر از این عمل کنیم دیگران مدام به ما می‌گویند که چه کنیم و این را به ابزار سیاسی تبدیل کرده‌اند. کشورهای غربی که سن ازدواج را ۱۸ سال می‌دانند برای نیاز جنسی راه‌های دیگری دارند. آیا به دختری که ۱۵ سال دارد و احساس می‌کند آماده ازدواج است می‌گویید صبر کن یا به راه غیرشرعی بیفت؟ با این محدودیت‌ها این اتفاق نمی‌افتد؟ باز چه کسی جز دختر ضرر می‌کند؟ برخی دوستان موافق این طرح نگران این بودند که به جای کمک به دختران این طرح موجب ضرر شود. این طرح، طرح پخته‌ای نیست.

سردار سلیمانی هوشمندانه و معنادار غول استکبار را تحقیر کرد

سردار سلیمانی هوشمندانه و معنادار غول استکبار را تحقیر کردقاسم جعفری عضو هیأت علمی دانشگاه و عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به سخنان اخیر سردار سلیمانی و پاسخ قاطع وی به یاوه‌گویی‌های ترامپ، گفت: سخنان اخیر سردار محبوب دلهای همه مؤمنین پیام‌های زیادی را داشت که اولین نکته بحث تأکید بر استراتژی دفاعی جمهوری اسلامی است.

* جمهوری اسلامی همیشه حالت دفاعی داشته، اما مقتدرانه

نماینده سابق مجلس ادامه داد: در طی این چهل سال گذشته جمهوری اسلامی هیچ وقت آغازکننده هیچ بلوا و شورش، دعوا و جنگی در دنیا نبوده است و همیشه حالت دفاعی داشته اما با قدرت. اینجا هم به دنبال تهدیداتی که آمریکایی‌ها و اذناب آنها داشتند، سردار سلیمانی وارد میدان شده است. پس پیام اول این است که جمهوری اسلامی همیشه حالت دفاعی داشته، اما مقتدرانه.

* راهبرد مقاومت در برابر سلطه و استکبار، تصمیم کل نظام است

این استاد دانشگاه افزود: سخنان سردار سلیمانی این را ثابت کرد که راهبرد مقاومت در برابر سلطه و استکبار، تصمیم کل نظام است و به یک نفر یا دو نفر و رئیس یک قوه برنمی‌گردد.

* ایران آینده‌نگری لازم را در برابر متجاوزان داشته است

وی ادامه داد: سردار سلیمانی با این سخنان خواست بگوید که ایران آینده‌نگری لازم را در برابر متجاوزان داشته است و اینگونه نبوده است که بخوابد و امروز که دشمن تهدید کند احساس کند که دستانش خالی است، ایران امکانات مختلف را داشته و لذا وقتی سردار سلیمانی حرف می‌زند دشمن بداند که ما به صورت جدی همه توان را داریم.

* مقامات ایرانی با آگاهی کامل از شرایط دشمن و علم به توانمندی‌های خود سخن می‌گویند

جعفری تاکید کرد: سخنان مقامات عالی جمهوری اسلامی در برابر تهدیدات در مقابل ترامپ و سایر مسئولان آمریکایی ثابت کرد که ایران این سخنان را با آگاهی کامل از شرایط دشمن و علم به توانمندی های خودش نسبت به دفاع اظهار کرده است و سخنان رهبر معظم انقلاب و چه سایرین مقامات از رئیس‌جمهور گرفته تا بقیه، ضمانت اجرایی کافی را دارند.

* یادآوری نقطه‌ضعف‌های آمریکا توسط سردار سلیمانی

وی گفت: چهارمین پیام، یادآوری نقطه‌ضعف‌های آمریکا بود که توسط سردار سلیمانی صورت گرفت و اینکه گفته شد برای نجات نیروهایشان در منطقه بارها دست به دامن ایران شده‌اند؛ یعنی اینکه آمریکا در شرایطی نیست که بخواهد ملت ایران را تهدید کنند.

* سردار سلیمانی با سخنان خود هوشمندانه و معنادار غول استکبار را تحقیر کرد

این استاد دانشگاه ادامه داد: وقتی سردار سلیمانی به ترامپ می‌گوید من یا نیروی قدس طرف شما هستند، نشان می‌دهد که سردار هوشمندی سیاسی و مدیریت فعال و ابتکاری را در عرصه جنگ روانی و تبلیغاتی در برابر دشمن دارد و اینجا تحقیر هوشمندانه و معنادار غول استکبار با سخنان سردار اتفاق افتاد.

* آمریکایی‌ها به خاطر خودفریفتگی و غرور هیچ اطلاعاتی از میدان ندارند

نماینده سابق مجلس تاکید کرد: به میدان آمدن سردار سلیمانی یعنی آمریکایی‌ها به خاطر خودفریفتگی و غرور هیچ اطلاعاتی از میدان ندارند و از سویی در چنبره فریب و اظهارات برده‌مآبانه ضدانقلاب فراری به ویژه منافقین بدنام گرفتار شده‌اند و بهترین تعبیر آن است که حاکمان جاهل آمریکا حقیقتا دچار یک آنارشیت در تصمیم‌گیری هستند.

* قوای مسلح ایران مهیای جانفشانی برای تصمیمات نظام هستند

وی اضافه کرد: هفتمین پیامی که سخنان سردار سیلمانی داشت این بود که قوای مسلح ایران گوش به فرمان فرمانده کل قوا هستند و همچنان بدون خستگی و با اراده در خط مقدم حضور دارند و مهیای جانفشانی برای تصمیمات نظام هستند.

* پیام مهم سردار سلیمانی به اذناب منطقه‌ای و خار و خس‌های آمریکا

این استاد دانشگاه گفت: هشتمین پیام مهم سردار سلیمانی به اذناب منطقه‌ای و خار و خس‌های آمریکا این است که یادتان باشد که مثل آمریکا مثل شیطان است.

وی در ادامه با اشاره به یکی از آیات سوره انفال تصریح کرد: امثال آل‌سعود نباید فراموش کنند که آمریکایی‌ها آنها را در برابر مبارزان و مجاهدان دست خالی یمن تنها گذاشت تا جایی که ذلیل‌ شدند آن وقت در معرکه احتمالی ایران آن وقت که بین چکش‌ نیروهای مقتدر و رزمنده ایران و سندان غضب ملت خود قرار گیرند، قطعا از آنها برائت خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: امروز خود مردم عربستان کوه آتشفشان هستند و منتظر یک جرقه‌اند و آل سعود باید بداند که آمریکا در روز موعود به دادشان نخواهد رسید، کما اینکه هم سفیر آمریکا در عربستان و هم سفیر امارات در عربستان هر دو از آمریکا گلایه کردند که شما در یمن به ما کمک نکردید، پس وقتی در یمن به آنها کمک نکردند در درگیری با ایران قطعا به کمک آنها نخواهد آمد.

* سردار سلیمانی به ترامپ و تیمش یادآور شد جمهوری اسلامی از یک عمق استراتژیک برخوردار است

وی گفت: سردار سلیمانی به ترامپ و تیمش یادآور شد که جمهوری اسلامی از یک عمق استراتژیک که عبارت است از همدلی و همراهی کل آزادگان و غیورمردان منطقه از فلسطین و لبنان تا عراق و یمن، افغانستان و پاکستان و غیره برخوردار است.

* آمریکا نمی‌تواند با بزرگنمایی ضعف‌های داخل ایران و مبالغه در قدرت پوشالی خود، اراده ملت ما را بشکند

جعفری تاکید کرد: پیام مقتدرانه دهم سردار سلیمانی به آمریکا آن است که شما هرگز نمی‌توانید با بزرگنمایی کاستی و ضعف‌های داخل ایران مانند مشکلات اقتصادی و مبالغه در قدرت پوشالی خود، اراده ملت ایران را بشکند.

* پیام سردار سلیمانی به داخل و جوانان کشور

این استاد دانشگاه گفت: پیام یازدهم سردار به داخل و به ویژه جوانان آن است که امروز هنگامه همدلی و همراهی ملت و حاکمیت در برابر دشمنی است که می‌خواهد تمدن ده هزار ساله ملتی را نابود کند و ایران بزرگ را به سرزمین‌های کوچک و حاکمانی ذلیل و تسلیم ۳۰ تکه کند.

وی ادامه داد: اصلاح روند حکمرانی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، بریدن دست خائنان به ملک و ملت، تلاش برای یافتن راه‌حل‌های معضلاتی چون بیکاری، تورم، ریشه‌کنی تبعیض و قلع و قمع کردن فقر و غیره مسائلی نیست که مردم از آن چشم‌پوشی کنند.

* دشمن نمی‌تواند با افزایش بودجه رسانه‌ای ملت ایران را با هم درگیر کند

این استاد دانشگاه در تکمیل سخنان قبلی خود اضافه کرد: اما پیام بعدی سردار سلیمانی به دشمن این است که دشمن باید شیرفهم شود که نمی‌تواند با افزایش بودجه رسانه‌ای و راه انداختن رادیو و تلویزیون فارسی متعدد و به ظاهر دلسوزی‌کردن برای مردم ایران، با مستمسک قرار دادن این مشکلات و مبالغه چند ده برابری آن با چاشنی خرد و کلان، ملت ایران را با هم درگیر کند.

جعفری گفت: مردم حساب مشکلات داخلی با گرگان درنده و تشنه به خون آمریکایی و ضدانقلاب که نقش سگ دست‌آموزش را بازی می‌کنند از هم جدا می‌کند.

* اظهارات سردار سلیمانی پشتوانه بیانات و تصمیمات متخذه نظام در برابر همه تهدیدات است

عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان تاکید کرد: اظهارات امثال سردار سلیمانی پشتوانه بیانات و تصمیمات متخذه نظام در برابر همه تهدیدات است و همراهی و هوشمندی و بصیرت آحاد شهروندان و کل ملت و اقوام مختلف، پشتوانه تحقق میدانی و تاریخی اظهارات، نیات حسنه و تلاش‌های مجاهدانه مدافعان حریم دین و میهن و صیانت ازعَرض و عِرض مملکت توسط همه مجاهدان اعم از نیروهای مسلح تا مدافعان حرم تا تلاشگران مخلص و سالم عرصه‌های اقتصادی، اداری، امنیتی،‌ نظامی، صنعتی و غیره است، پس باید هوشیار باشیم که این گردنه‌ها را با عزت و سرافرازی طی کنیم.

* راهبرد مقاومت حتی در کوتاه‌مدت هم جواب می‌دهد

وی گفت: پیام بعدی این بود که راهبرد مقاومت حتی در کوتاه‌مدت هم جواب می‌دهد، برای همین دیدید که وزیر دفاع آمریکا بلافاصله بعد از سخنان سردار سلیمانی در پنتاگون اعلام کرد اخبار منتشره درباره حمله نظامی آمریکا به ایران خیال‌پردازانه و افسانه است و آمریکا اصلا در پی تغییر حکومت ایران نیست.

جعفری افزود: او همچنین در ادامه با عجز و ناله از ایران خواست که به تعبیر خودش امنیت و آرامش منطقه را به هم نریزد و به قوانین بین‌المللی پایبند باشد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: ملت ایران خوب می‌دانند که آمریکا دروغ می‌گوید و چهل است که برای براندازی حکومت مردم‌سالارانه دینی ایران از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌اند و از سویی امنیت منطقه را برخلاف مقررات بین‌المللی کسانی به هم می‌ریزند که از ده‌ها هزار کلیومت از آن طرف‌تر به اینجا آمده‌اند و از سگان دست‌آموز خود مانند آل‌سعود برای درندگی و ویرانی هار کرده‌اند، نه ملت ایران و سایر مبارزان جبهه مقاومت که خانه تاریخی‌شان اینجاست.

جعفری تاکید کرد: این عقب‌نشینی هر چند ظاهری، خود گواه روشنی است که سیاستگذاران عرصه مذاکرات با عبرت‌گیری از برجام باید برابر فرمایشات و توصیه‌های رهبری معظم را مورد توجه و نصب‌العین قرار دهد.

* پیام دلگرم کننده سردار سلیمانی به گروه‌های مقاومت

وی اضافه کرد: کارشناسان معتقدند که تهدیدات آمریکا علیه ایران برای درهم شکستن روحیه گروه‌های مقاومت فلسطین و تصمیم‌ شدن آنها در برابر خیانت بزرگ معامله قرن است، آنها با این جنگ روانی می‌خواهند بگویند که شما نباید به ایرانی که خود در معرض خطر است تکیه کنید، اما حضور سردار سلیمانی دلگرمی به آنها بود که جا نزنید و با اتکا به خدا در برابر ظلم و اشغالگری و توطئه مشترک جهان استکبار و حکام خائن منطقه‌ای با صلابت پایداری کنید.

موریانه «سرقت علمی» به جان تمدن یک ملت افتاده است

موریانه «سرقت علمی» به جان تمدن یک ملت افتاده استاینکه در ابتدا چرا و چگونه شغل جدیدی به نام «پایان نامه نویسی و تهیه مقالات علمی» شروع شد خود جای تامل جدی دارد اما این سوال در اذهان وجود دارد که چرا حتی با وجود تصویب قوانین در این زمینه ولی این ناهنجاری علمی که به نوعی سرقت علمی نیز به شمار می‌رود همچنان پابرجاست و حتی رو به افزوده شدن می‌رود.

نماینده سابق مجلس: توسعه کشور در گروی رشته‌های مهندسی

نماینده سابق مجلس: توسعه کشور در گروی رشته‌های مهندسیقاسم جعفری استاد دانشگاه در خصوص تمایل دانش آموزان به رشته‌های تجربی گفت: یکی از اساسی‌ترین موضوعاتی که امروزه در جامعه مطرح می‌شود و سیاستمداران را هم به خود مشغول کرده است، مسئله کاهش تمایل دانش‌آموزان به رشته‌های علوم پایه و علوم ریاضی و موج گرایش به رشته تجربی است.

مجلس محل تصویب قوانین است؛ قانون‌نویسی در مراکز کارشناسی و پژوهشی انجام شود

مجلس محل تصویب قوانین است؛ قانون‌نویسی در مراکز کارشناسی و پژوهشی انجام شودقاسم جعفری، کارشناس مسائل سیاسی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی درباره اهمیت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در رفع مشکلات امروز کشور و تأثیرگذاری بر اتخاذ صحیح تصمیم‌ها گفت: دنیای امروز بر مرکزیت علم می‌چرخد و آن روایتی که رهبر معظم انقلاب سال‌ها پیش خواندند؛ یعنی «العلم سلطان» معنایش همین است.

طرح «اعاده اموال نامشروع»| اعاده اموال نامشروع مسئولان طرحی "فراجناحی" است

 طرح «اعاده اموال نامشروع»| اعاده اموال نامشروع مسئولان طرحی قاسم جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد٬ اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین اهداف انقلاب اسلامی٬ برقراری عدالت٬ برخورد با تبعیض و مقابله با فرصت‌های نابرابر و اشرافی‌گری است و عموما افرادی که از رانت استفاده می‌کنند هرچه به حسابشان اضافه شود از اموال عمومی کاسته می‌شود.

حضرت زهرا(س) به زن بودن خودشان افتخار می‌کردند

حضرت زهرا(س) به زن بودن خودشان افتخار می‌کردندیکی از اساتید دانشگاه و دانش آموختگان حوزه در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان تسلیت شهادت حضرت زهرا(س) اظهار داشت: در شأن حضرت زهرا(س) مطالب زیادی از ائمه اطهار(ع) و پیامبر اکرم(ص) نقل شده است، از نزول سوره کوثر تا تعبیر پیامبر(ص) مبنی بر اینکه ایشان ام ابیها و سیدالنساء العالمین هستند می‌توان در این زمینه یاد کرد.

رئیس‌جمهور با همه پرسی می‌خواهد برجام دیگری تحمیل کند یا رابطه با آمریکا را مطرح کند؟

رئیس‌جمهور با همه پرسی می‌خواهد برجام دیگری تحمیل کند یا رابطه با آمریکا را مطرح کند؟قاسم جعفری عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی 22 بهمن امسال، گفت: روز 22 بهمن همانطور که انتظار می‌رفت و رهبر بزرگوار انقلاب اعلام کرده بودند یک روز تماشایی شد و مردم با آنکه دچار مشکلات مختلف اقتصادی هستند اما با این وجود حضور خیره کننده را داشتند که این پیام‌های مهمی را برای دوستان و دشمنان داشت.

یادداشت/ ای همدلان همزبانی کنید!

یادداشت/ ای همدلان همزبانی کنید!مضمون یک شعر عربی از سال‌ها پیش بر لوح ذهنم حک شده است که می‌گفت : "چه بسا پرنده‌ای که در هرم گرما به ناله می‌ایستد و از نامهربانی‌های ایام شکوه می‌کند. تو گویی از هجران همدمانی می‌گدازد که روزگاری به الفتشان گذرانده بود. آری، ما شرح هجران و سبب ناله هم را نمی فهمیم اما حس مشترکی ما را به غمگساری برای هم کشانده است."

وصف حال امروز نیروهای متدین و دلداده انقلاب با مردم در آیینه این داستانک نمایان است. آنان از بین همدلی و همزبانی با مردم اولی را بر گزیده اند و در عمل نیز ثابت کرده اند. هر وقت غمی بر چهره مردم نشسته است انان قبل از هر کسی برای کمک و ادای وظیفه انسانی و دینی رسیده اند.

حوادث زنجیره‌ای زلزله‌های اخیر تنها برخی از مصادیق آن است. اما دیگرانی که در عمل هیچ نمی‌کنند و ارائه خدمات قانونی به مردم را نیز با منت همراه می‌سازند بدل از همدلی همزبانی را در پیش گرفته اند و با همین تدلیس، ساده دلان و زود باوران را همراه خویش می‌سازند.

گروهی برای عزت و سرافرازی ملت، خون دل‌ها خورده اند و گروهی بر اریکه نشسته و ارباب منشانه سند حقوق شهروندی توشیح می کنند تا بر اندوخته صندوق اعتبارات دنیایی خویش  بیفزایند.

فکر می کنم وقت آن است که نیروهای انقلابی از لاک خود بیرون جهند و به حساب پرهیز از ریا و تمحض در اخلاص بین خود و مردم حصار ننهند. اینان باید بدانند که همزبانی با مردم و شرح حال واقعی مردم از از تریبون های مختلف مکمل همراهی همدلانه با آن هاست. نگذارید بر مسند نشستگان از حس ریشه دار شما مبنی بر پرهیز از تضعیف ارکان نظام، سوء استفاده کنند و شما را به استناد ادبیات جاری بر بیان و بنانتان افرادی دور از واقعیت های جامعه  معرفی کنند و خود را با همه گران نشینی، لوکس سواری، شیک پوشی و اشرافیت منشی فرشته سان و همنوای کف اجتماع قلمداد کنند. خنیاگرانی که زمینه های عصیان را بر اقشار جامعه تحمیل کرده اند؛ با عملکرد ضعیف اقتصادی خود بخش اعظم جامعه را در زمره ناداران نشانده اند.

با کارنامه ضعیف خود سپرده گذاران بسیاری از موسسات مالی و اعتباری را به جایی رسانده اند که برای رسیدن به حق خود راهی جز شوریدن و فریاد زدن در پیش ندارند. گران پوشان و گوارا نوشانی که با روش های اقتصادی ناکارامد شکاف طبقاتی را ده چندان کرده اند و اینک در عمل اکثریتی پرشمار در خدمت منافع اقلیت کم  مقدار  اما پولدار قرار گرفته اند با این همه آنان خود را وکیل مدافع مردم جا می زنند و بی پروا از قیامت و دادگاه عدالت ربانی گروه مومنان و حق محوران را دیو صفتان خسارت بار برای آحاد جامعه می نمایانند و با بر بهره گیری حداکثری از ابزارهای نوین و بویژه فضای مجازی در لباس همراهی و التزام به خواسته های جامعه دلبری می‌کنند.

بازی با آمار از شیوه‌های معمول بر مرکب قدرت نشستگانی است که روزی ملاک را جیب مردم می خواندند و در عین حال بیان واقعیت پژمرده حالی انبوه انسان ها در اثر ناکارامدی خود را از تریبون هایی چون نماز جمعه و یا رسانه های مستقل و ناهمسو با مشی سیاسی ناصوابشان، بر نمی تابند.

رئیس دولت برمی شورد که چرا رسانه ملی گزارشی از گرانی تخم مرغ  و ..پخش کرده است و یا خبرگزاری فارس متهم به تهیه خبرهای تلخ از واقعیت های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و.. می شود! در مهمترین شورای امنیتی کشور تصمیم می گیرند که فلان بستر مجازی کنترل شود فردایش در تظاهری عوام زده بر فیلترینگ می شورد مفاسد اقتصادی که امروز خوره جان بیت المال شده است و به موازات ثروت سازی بی پایان برای نوکیسگان ملتی را در کام فقر فرو برده است با عینکی سیاست زده نگاه می شود و نتیجه آن می شود که در یک رقم بیش از 15 هزار میلیارد اندوخته صندوق فرهنگیان به تاراج می رود اما نامش به جای دزدی و اختلاس می شود معوقات بانکی ! البته که این رشته سری دراز دارد و پرداختن به آن سینه مدعیان حقوق شهروندی را تنگ می آید.

همانانی که در مقام دو قطبی سازی انتقاد را حتی از ساحت معصوم روا می دارند! چون بر حسب قاعده " التزام " ، به نقد کشیده شوند انگ تخریب گری و سیاه نمایی به ناقدان، حوالت کنند.

پاسخ ساده گوینده این سخن گزاف آن است که اولا هیچ مومن واقعی رو در روی پیامبر خدا نمی ایستد و نمی گوید " أ من الله او منک ؟ " چون معنای این حرف آن است که نعوذ بالله رسول خدا گاهی هم حرف خود را به جای کلام حق قالب می کند!

مومن واقعی عمیقا به سخن خداوند ایمان دارد که پیامبرش (وَمَا یَنْطِقُ عَنِ الْهَوَىٰ إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَىٰ) النجم3 و 4) پس انتقاد به پیامبر و امام  معصوم  یعنی اعتراض به خدا. بله  اگر انسان های مشرک و منافق همچون کسی که در جنگ خیبر با بی ادبی حضرتش را خطاب کرد " اعدل یا محمد " ایستادند و انتقاد کردند پیامبر خدا با انشراح صدر پاسخ می دهد.

کسی که اندک آشنایی با صنعت اجتهاد دارد، می داند که این مطلب مجوز شرعی انتقاد به معصوم نیست. اگر امر واقع حجت شرعی باشد پس لابد این که پیامبران و امامانی کشته شده اند دلیل جواز شرعی بر اقدام به قتل معصوم است ! از سویی حتی انتقاد از حاکم اسلامی غیر معصوم هم باید تابع مکانیزم ناظر بر حفظ مصالح و دفع و رفع مفاسد باشد. مثلا آیا می شود در هر جلسه رسمی و غیر رسمی عمومی یا خصوصی فردی یا افرادی فی المجلس برخیزند و بساط سخنرانی و مدیریت رئیس محترم جمهور را در هم ریزند؟ آیا اطرافیان و محافظان او اجازه می دهند؟ خوب است انسان عاقل شعری نگوید که در قافیه اش گیر افتد.

از سویی پدیده عجیبی که در بسیاری دولت مردان امروزی رخ می نماید رویه انکار رفتار و گفتار و وعده هایی است که از آنان بروز کرده و مستندات آن به فضل تکنولوژی در دسترس همگان است. (همچون ماجرای نفی وعده های صد روزه و یاادعای قابل نقد بودن امام زمان عج ! و..)

اما حرف ما با ساکنان اردوگاه حق جویی و دلسوزان اسلام و انقلاب این است؛

1 - به تعبیر بزرگی که در ماجرای شورش‌های اخیر فرموده است میدان، میدان جنگ اسلام و کفر است و هر کس هر چه می تواند باید در دفاع از حق بگوید و بنویسد و انجام دهد.

2 - وقتی انقلابیون و نیروهای ارزشی خود جزء مردمند و دلشان به تمام معنا برای مردم می تپد چرا نباید این حقیقت اظهار شود؟ پس لطفا زبان و قلم و هنر خویش را در تبیین این حقیقت به کار گیرید.

بر تبعیض باید برآشفت. سختی معیشت مردم را باید جار زد. آسیب های اجتماعی و بی عملی متولیان را به منظور اصلاح با صراحت منطقی یاد آور شویم. رکود اقتصادی و بیکاری را به رخ بکشیم تا شاید آنان که منابع مملکت و بودجه ریزی آن را در اختیار دارند کاری کنند.

یادم هست اوایل سال 94 در صحن علنی مجلس فریاد زدم مشکل سپرده گذاران پدیده شاندیز و تعدادی دیگر از موسسات مالی در حال تبدیل به کیس امنیتی است اما دولتیان را گوش شنوا نبود تا آن که ضربه های سنگین واقعیت کمی بیدارشان کرد گر چه باز هم در خوش خیالی پایان ماجرا رجز خروج به سلامت از حوادث می خوانند! غافل از این که مردم و حتی همان معترضانی که حرف و خواسته درست و شنیدنی داشتند برای اطفاء حریق فتنه آمدند اما گلایه ها و زخم سینه هاشان پابرجاست.

3 - خدای رحمت کند امام راحل را که خطر نفوذ نااهلان و نامحرمان را گوشزد کردند باور کنیم که آشفتگی برخی مقامات از بیان مکرر خطر نفوذ یعنی  این که جای درستی دست گذارده اید و نباید رها کنید . امروز باید نگران نفوذ از تیم هسته ای که در دادگاه ثابت شده است باشیم تا عرصه اقتصاد و فرهنگ و اجتماع و حتی دستگاه های امنیتی و .. بیانیه آن 16 به اصطلاح اصلاح طلب را مرور کنید که تمام تلاششان پنهان کردن دست بیگانگان و دشمن خارجی در ایجاد ماجراهای اخیر است چون کشف آن دست همکاران داخلی شان را نیز رو می کند.

4 - بدانیم که کم کاری نیروهای جبهه ایمان در هم آوایی با بدنه جامعه زمینه ساز موج سواری بدخواهانی است که رفیق دزدند و شریک قافله. آنان با شعارهای فریبا جمعی را ( بویژه نوجوانان و جوانان و اقشار گرفتار را که در پی فرجی هستند ، با ظاهر خیرخواهی در پی خود می کشانند و مقاصد شوم خویش را به کرسی می نشانند . چنان که می گویند بیش از 70 درصد بازداشت شدگان شورش های اخیر گفته اند با اعتماد به فضای مجازی و راست پنداری خبرهای منتشره وارد معرکه شده اند. 90 درصد آنان هیچ سابقه قبلی کیفری نداشته اند و فقط در سایه برانگیختگی احساسات فعال شده اند. چرا باید یک جوان نیازمند برای رسیدن به مبلغ اندکی از سوی فردی شیطان صفت وسوسه شود و پرچم کشورش را پایین کشد و دیگرانی گرفتار هیجان خودباختگی آن را در آتش افکنند؟!

5 - ما مطمئنیم که نیروهای مومن در کنار انتقاد و فریاد زدن خواسته‌های واقعی مردم ( از باب امر به معروف و نهی از منکر و نیز به مصداق نصیحت ائمه مسلمین ) مردان و زنان صادق میدان عمل هم هستند و در هرکجا که باشند برای رفع مشکلات و زدودن گرد و غبار فقر و علاج ناهنجاری های رفتاری و آسیب های اجتماعی از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند؛ گرچه امکانات و عده و عده در دست کسانی است که باید به حق پاسخگو باشند . این را هم خیرخواهانه یادآور می شویم اگر شبکه دولت جبهه نیروهای انقلاب را مورد بی مهری قرار می دهد امید است نهادهایی که به فضل الهی توانمندی هایی دارند و  امکان تصمیم گیری مستقل را نیز دارا هستند که لزوم به نام بردن نیست قدری به خود آیند و از انگیزه ،تعهد ، توان ، تخصص ، اراده و پا بکاری این جماعت بی ادعا و صادق الوعد با برنامه ریزی درست بهتر بهره ببرند .

6 - یادمان باشد اینک به تعبیر رهبری معظم مثلث شوم استکبار  ( امریکا و غرب )، نفاق و خیانت ( ضد انقلاب خارج و داخل به عنوان نیروی عملیاتی دشمن )  و مرتجعان پولدار و بی مقدار منطقه ( عربستان و ..) در کمینند تا این شجره طیبه را از بن ببرد  ؛ پس غفلت حتی به قدر لحظه ای ، پشیمانی در پی دارد ، چه حکیمانه گفته است:

"رفتم که خار از پا کشم محمل نهان شد از نظر

یک لحظه تاخیر کردم صد سال راهم دور شد"

7 - اهتمام به امر مسلمین وظیفه همگانی است و به بیان  زیبای نبوی ص " کلکم راع و کلکم مسوول عن رعیته " اما بر صاحبان

عقل و بصیرت پوشیده نیست که وظیفه عالمان و نخبگان و فرهیختگان حوزه و دانشگاه بسیار سنگین تر است .سر این که رهبری معظم می گوید من عمیقا نخبه باور هستم همین است ، یعنی این قشر معظم نباید بنشیند و به جای راهبری تابع باشد . عالم و دانشمند و حوزوی و دانشگاهی که امروز به درد مردمش نخورد پس کی می خواهد دینش را به جامعه ادا کند؟

امروز هجوم فتنه هاست و عالم باید علمش را اظهار کند .امید است که جبهه مومنان آگاه و انقلابی در کنار همدلی و همراهی عملی با مردم که در داستانک ابتدای مقال اشاره کردم در بیان و قلم و زبان  هم حسن سریره و خیرخواهی خود را برای مردم اظهار کند تا هم تالیف قلوب شود و حربه مکر از دست جبهه ناکارامدان و بلکه بدخواهان ملک و ملت زدوده شود.»

جای خالی اندیشکده‌های جدی، اثرگذار و کارا در کشور

جای خالی اندیشکده‌های جدی، اثرگذار و کارا در کشورقاسم جعفری عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه طی یادداشتی به برکات سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی اشاره کرد و در ادامه هم پیشنهاداتی را برای رفع مشکلات کشور بیان کرده است.

مقالات دیگر...

 1. امام سجاد(ع)؛ بزرگ‌ترین احیاگر حادثه کربلا/آموزش سبک زندگی با دعا
 2. استاد دانشگاه در خراسان شمالی: سبک زندگی نیازمند تجدیدنظر اساسی و واقع بینانه است
 3. جعفری: وجه اشتراک مستکبران و استعمارگران از نگاه قرآن/ نفاق توأم با گردن‌کشی ویژگی استعمار انگلیس
 4. عضو هیأت علمی دانشگاه: عرفه؛ دعای تضرع به درگاه معبود / خدا را بی‌وسطه بخوانیم
 5. این‌گونه قفس‌ها شکست؛ خاطراتی از دوران اسارت
 6. یادداشت/ سبک مناظرات رضوی (ع) نسخه عصر ما
 7. مجلس باید درباره رفتار غیردیپلماتیک معاون وزیر خارجه از ظریف سؤال کند
 8. سلفی گرفتن نمایندگان مجلس با « موگرینی» موجب ناراحتی مردم شد
 9. وزاری دولت دوازدهم باید تخصص و تجربه لازم را داشته باشند / کرسی وزارت جای آزمون و خطا نیست
 10. نماینده سابق بجنورد در مجلس: اتحاد ملت ایران اهداف دشمنان را ناکام گذاشته است
 11. یادداشت/ قاسم جعفری: هزینه بالای بازگشت!
 12. انتخاب فرهاد رهبر حرکتی رو به جلو برای تحقق منویات رهبری در خصوص علم و فناوری است
 13. روحانی به دنبال شانه خالی کردن از وعده های انتخاباتی خود است
 14. کنار گذاشتن «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» و جایگزینی 2030 با چه استدلالی صورت می‌گیرد؟
 15. ائتلاف قالیباف و رئیسی برای تغییر شرایط به نفع مردم ایجاد شد
 16. انحراف دانشگاه آزاد از مسیر اصلی به دلیل تغییر فکر مدیران
 17. کاندیدای پوششی اصلاح‌طلبان و کلاهبرداری در روز روشن
 18. بخش عمده ای از بودجه طرح تحول سلامت غیرعادلانه مصرف شد
 19. درس‌هایی از ۱۲ فروردین ۵۸ برای امروز/ انتخاب درست راه اثبات انقلابی‌گری، بصیرت و ولایت‌مداری
 20. تپش قلب رهبر انقلاب و مردم و انشای رئیس جمهور
 21. یادداشت/ماندن بر قدرت و خواسته‌های به جامانده ملت؟
 22. تصویب حقوق 24میلیونی از سوی وکلای ملت پاسخ خوبی به رهبری و حسن نیت موکلان نیست
 23. برای بازگشت اعتماد فروریخته مردم، وضعیت مالی مدیران باید مشخص شود
 24. میزان خسارت و ابعاد مختلف فتنه 88 باید بررسی شود / 5 سال طول می‌کشد راکتور هسته‌ای اراک به وضعیت گذشته برسد
 25. تلاش قدرت‎طلبان داخلی برای حذف "بسیج" از حضور در عرصه‎های مختلف
 26. مجلس به ناقضان عهد و ظالمان ثابت کند ملت ایران از سر استیصال پای میز مذاکره نیامدند
 27. جعفری در گفتگو با مهر: اطرافیان رئیس جمهور هر روز به دنبال ایجاد یک بحران تازه هستند
 28. یادداشت/ قاسم جعفری یکی تضمین بدهد فتنه نبوده تا ما هم تکرار نکنیم!
 29. قاسم جعفری: تحقق شفافیت مالی در انتخابات ذائقه مردم را به سمت حق‌طلبی برمی‌گرداند
 30. جعفری: کنارگذاشتن وزیر آموزش و پرورش و به محاق بردن خواسته یک میلیون فرهنگی
 31. اولین مناظره دانشگاه‌های سطح کشور در سال تحصیلی جدید در دانشگاه بجنورد برگزار می‌شود
 32. قاسم جعفری: وهابی و نفوذی داخلی دو لبه یک قیچی/وطنی های گریزان از آموزه های اصیل نظام اسلامی
 33. جعفری: دولت در فسادستیزی نمره قبولی نمی­گیرد/ فیش های نجومی یك محك بود
 34. جعفری: برخی از صاحب‌منصبان می‌گویند چیزی به نام حریم رضوی نمی‌شناسیم
 35. عضو هیأت علمی دانشگاه: دوران اسارت کتاب کامل زندگی بود
 36. برگزاری همایش « ایران‌کانکت» در تهران نشانه تمکین به تحریم‌های ظالمانه در خاک خودمان است
 37. لغو تحریم ها بر روی کاغذ در این دولت و گشایش های احتمالی شاید در دولت های بعد..
 38. نمایندگان قدیم خراسان شمالی اکنون چه می‌کنند؟
 39. ماجرای بررسی حقوق‌های نجومی نباید با گذر زمان فراموش شود
 40. مشارکت در انتخابات برای نظام‌های مردم‌سالار مانند اکسیژن برای تنفس است
 41. جعفری در گفت‌وگو با فارس: غرب به دنبال برگرداندن انقلاب به عقب است/ «گفتمان انقلاب» نگاه استراتژیکی برای احیای تمدن نوین اسلامی دارد
 42. عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد توجه به مسائل پرورشی در مدارس در گروی توجه به سند تحول آموزش و پرورش
 43. قاسم جعفری: چرا غرب صرفاً به اسلام «اهل بیتی» کینه می‌ورزد؟
 44. دولت در برجام 2 دنبال وام گرفتن از فضای سیاسی برای جبران مشکلات اقتصادی است
 45. جعفری در گفت‌وگو با تسنیم: حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امید را در دل کشورهای اسلامی زنده می‌کند
 46. جعفری در گفت‌وگو با فارس: دولت در حل مشکل بیکاری مسئولیت‌پذیر باشد
 47. شورای نگهبان قانون اعمال معدل سال سوم متوسطه در آزمون سراسری را تایید کرد
 48. معلمان برخی مدارس غیردولتی بدون طی دوره آموزشی و با مدرک دیپلم تدریس می‌کنند
 49. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات: میزان دینداری دانشجویان کشور ما از نرم جهانی بالاتر است
 50. نگرانی از مصرف مواد مخدر توسط دانشجویان

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
69
45
5282715
دوشنبه، 25 شهریور 1398

گالری تصاویر

No result...