A+ R A-

فارس؛مواضع کانون دانشگاهیان ایران؛وزارت خارجه با پرهیز از انفعال،سرنوشت استاد ایرانی بازداشت شده در آمریکا را پیگیری کند؛98/07/02

وزارت خارجه با پرهیز از انفعال سرنوشت استاد ایرانی بازداشت شده در آمریکا را پیگیری کند

 

فارس؛مواضع کانون دانشگاهیان ایران؛وزارت خارجه با پرهیز از انفعال،سرنوشت استاد ایرانی بازداشت شده در آمریکا را پیگیری کند؛98/07/02

 

فارس: یکی از اتفاقات مهم دیگر بازدداشت مسعود سلیمانی استاد دانشگاه ایران در آمریکا است، موضع کانون در این باره چیست؟

جعفری: در این راستا درخواست ما از وزارت خارجه این است که با یک دیپلماسی فعال و با پرهیز از انفعال سرنوشت دکتر سلیمانی دانشمند و استاد ایرانی را پیگیری کند.

 

این برای جامعه ما قابل قبول نیست که دستگاه دیپلماسی ما در این رابطه با انفعال عمل کند. شما ببینید آنها با مظلوم نمایی درباره بازداشت نازنین زاغری جاسوس آمریکایی که در ایران دستگیر شد، چگونه برخورد کردند. آنها با راه انداختن مباحث مختلف و با مظلوم‌نمایی تلاش داشتند تا بتوانند مجامع حقوقی و بین المللی را  قانع کنند. ولی فکر می کنیم که ما در چنین صحنه هایی چنین برخوردهایی را نداریم.

 

سال‌های گذشته هم تعدادی از دانشجویان ما را بازداشت کردند. آن زمان هم شاهد انفعال دستگاه دیپلماسی بودیم انتظار ما از دستگاه دیپلماسی این است که در ماجرای ارباب علم و دانش به ویژه در این شرایط با قدرت عمل کند.

 

یک دانشمند با ویزای رسمی وارد آمریکا می شود ولی آن را بازداشت می کند بدون اینکه خطایی کرده باشد و بعد مادر این دانشمند ایرانی مظلومانه و در فراق فرزندش از دنیا می‌رود. اینها را باید برای افکار عمومی دنیا درست روشنگری و تبیین کنیم و بگویید آمریکا که مدعی حقوق بشر است چه کارهایی می کند.

دولت باید شرایط ورود زنان به استادیوم‌ را آماده می‌کرد/ سواستفاده عده‌ای از برخی حوادث

 

فارس: اخیرا در کشور اتفاقاتی رخ داد مانند خودسوزی سحر خدایاری، که موجب شد برخی از این حادثه سوءاستفاده کنند، موضع کانون در این راستا چیست؟

جعفری: بله. در ماجرایی که به ماجرای دختر آبی معروف شد متاسفانه یک عده آمدند و از این ماجرا مانند موارد دیگر علیه نظام استفاده کنند و این کاری که برخی از رسانه ها و جریان های خاص انجام دادند به نظر می رسد به نوعی مکمل کارهایی است که گروه های آن سوی آب و ضد انقلاب و دستگاه‌های تبلیغاتی آنها انجام می‌دهند.

اینها اگر دلشان به حال انقلاب می سوزد و می‌خواهند چنین اتفاقی رخ ندهد باید زودتر از اینها کارهای پیشگیرانه را انجام می‌دادند. برداشت ما این است که برخی از جریانات نان‌شان در این است که یک حاشیه‌هایی ایجاد شود یا اینکه مواردی مانند استخوان لای زخم بماند. یکی از این موارد بحث ورود بانوان به ورزشگاه‌ها است اما کسی نیست که به اینها بگوید ریش و قیچی دست شماست و چه کسی جلوی شما را گرفته بروید و انجام دهید پس چرا به اسم دیگران تمام کنید. به همین دلیل ما فکر می‌کنیم بعضی از مسائل برای یک عده «نان‌دانی» شده است و اتفاقا فکر می‌کنیم اگر بعضی از مسائل مانند ورود زنان به ورزشگاه خواهد انجام شود همین‌ها مخالفت می کند.

 

 

 

* گلایه کانون دانشگاهیان از رئیس‌جمهور

 

یک گلایه هم از رئیس قوه مجریه داریم که هر زمانی کاری می خواهد انجام شود شبهه هایی ایجاد می کند به طور مثال الان قوه قضاییه در حال برخورد با مفسدان است ولی گاهی مباحثی مطرح می شود که حاشیه ساز است. ما فکر می کنیم برخورد قوه قضاییه آخرین مرحله است و در ابتدا باید قوه مجریه به گونه‌ای برخورد کنند که پیشگیرانه باشد و این مفاسد ایجاد نشود.

 

مشکل ما الان این است که می گذاریم فساد ایجاد می شود و بعد می گوییم قوه قضائیه برخورد کند خواسته ما این است که دوستان ما در دولت و قوه مجریه با خود کنترلی سیستم ها و سازمان ها و با نصب مناسب مدیران و متولیان از ایجاد برخی از مفاسد پیشگیری کند

 

با این حال حالا که قوه قضائیه دارد با مفسدان برخورد می کند می بینیم که یک عده ای می گویند که قوه قضائیه دارد جلوی سرمایه گذاری را می‌گیرد خوب چنین مواضعی خیلی مناسب نیست و به نظر می رسد دوستان ما در قوه مجریه به این مسئله توجه جدی کنند.

 

پیشنهاد دیگر ما این است که خود آقای رئیسی که یک شخصیت مردمدار و مردمی است به مدیران کل در استانها و مسئولان استانی و رده های پایین در شهرستان ها تاکید کنند که آنها هم هم چنین کاری را انجام دهند. هرچقدر این ها بیشتر در بین مردم باشند مردم اقدامات صورت گرفته را بیشتر درک می کند

 

خواسته ما این است که مسئولان قضایی در شهرهای مختلف در میان مردم، در دانشگاه‌ها و در مساجد بیشتر حضور پیدا کنند و به مشکلات مردم گوش داده و به سوالات و شبهات مردم پاسخ دادند. ما برای ریاست محترم قوه قضائیه و همکارانشان در سطوح مختلف آرزوی موفقیت و توفیق داریم و امیدواریم همانگونه که این کار را آغاز کردند اگر ناهنجاری هایی در قوه قضاییه وجود دارد به صورت جدی‌تر آنها را اصلاح کند.

 

یک مسئله دیگر هم لایحه صیانت و کرامت بانوان است که کار بسیار ارزشمندی در قوه قضاییه است و تمام شخصیتها فراجناحی اعلام حمایت کردند و امیدواریم این لایحه در دولت دهم فرایند خود را درست کند.

 

* جلوی حذف واژه « شهید» از تابلوها را بگیرید

 

فارس: سوال آخر هم بحث حذف عنوان شهید از برخی تابلوهای خیابان‌ها بود که موجب اعتراض بسیاری از مردم شد، نظر شما در این باره چیست؟

 

به نظر می رسد یکی از اصلی ترین استراتژی ها و راهبردهای دشمن ایجاد شبهه در میان مردم است و ما می بینیم ده ها شهبه درباره حرکت اباعبدالله الحسین ایجاد می کند درباره دفاع مقدس هم همینطور است و بعد هم حرف های متناقض می‌زنند

 

اخیرا شهردار تهران در مصاحبه ای گفت کسانی که بحث حذف نام شهدا از تابلو خیابان ها را مطرح می کنند نیت های درستی ندارد. ولی آقای شهردار عزیز شما از کجا می دانید کسی که حرف می‌زند نیتش چیست؟ مسلما فرافکنی خوب نیست. آیا ظاهر تابلوها تغییر کرده یا نه؟ این را پاسخ دهید؟

 

گفته شده حذف نام شهدا از تابلو خیابان‌ها برای کمک به دید رانندگان است، برخی از تابلوها نام خیابان دو تا سه سطر نوشته شده در دید راننده ها مشکلی ایجاد نمی کند ولی یک واژه شهید مشکل دارد؟

 

کانون دانشگاهیان به صورت جدی است شهردار تهران می خواهد مردم را به اینکه نیت های بدی داشتند، متهم نکند اگر در جایی هم عنوان شهید از تابلویی حذف شده باید جلوی آن گرفته شود.

 

انتهای پیام/

 

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
109
105
1257033
جمعه، 17 مرداد 1399

گالری تصاویر

No result...