A+ R A-

خبرگزاری قرآنی ایکنا/به مجلس ذکر اهل بیت(ع) خوش آمدید99/06/02

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور خراسان شمالی اظهار کرد: در مراسم شب‌های محرم هدف فقط عزاداری نیست بلکه محتوا و آموزه‌هایی است که در این مجالس بیان می‌شود و از همین جهت بهتر است به جای استفاده از مجالس عزاداری، از مجلس ذکر اهل بیت(ع) استفاده شود.
 

به مجلس ذکر اهل بیت خوش آمدید

قاسم جعفری، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور خراسان شمالی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اینکه نباید به مراسم شب‌های محرم با دید فقط برگزاری مراسم عزاداری نگاه کرد، تصریح کرد: همیشه گفته شده که شیعیان اهل گریه و زاری هستند و با شادی مخالفت دارند که این مسئله اصلاً مورد تأیید نیست و در تاریخ ایران همیشه شادی و سرزندگی وجود داشته است و مردم در اوج مشکلات، روحیه شاد خود را حفظ کرده‌اند.

وی ادامه داد: در مراسم شب‌های محرم هدف فقط عزاداری نیست بلکه محتوا و آموزه‌هایی است که در این مجالس بیان می‌شود و از همین جهت بهتر است به جای استفاده از مجالس عزاداری، از مجلس ذکر اهل بیت(ع) استفاده شود. هدف این است که در شب‌های محرم معرفت‌افزایی شود و باید در این مجالس مطالب مفید و مستند استفاده شود تا اطلاعات مردم از اهل بیت(ع) افزایش پیدا کند و نسل جوان آشنایی لازم را داشته باشند.

جعفری تأکید کرد: مداح باید صدای خوش داشته باشد، اما این کافی نیست و باید مطالبی که در مداحی، نوحه‌خوانی و... بیان می‌شود نیز دارای محتوا باشد و یک تعادلی برقرار باشد. پرداختن فقط به موضوع عزاداری و غفلت از هدف اصلی مجالس شب‌های محرم، بهانه به دست دشمنان می‌دهد و همین مسئله موجب شده است تا گروهی از برگزاری این مجالس سوء‌استفاده کنند.

وی با بیان اینکه روش‌های مختلفی برای استفاده بهینه از شرایط کرونا در شب‌های محرم وجود دارد، تصریح کرد: برگزاری روضه‌های خانگی، ارائه دلنوشته‌های ویژه ایام محرم، برنامه‌های ویژه در فضای مجازی و... از جمله کارهایی است که در این شرایط خطر شیوع کرونا می‌شود، انجام داد و از اهداف اصلی شب‌های محرم نیز غافل نشد.

جعفری افزود: در ویژگی‌های مؤمن ذکر شده است که مؤمن زرنگ است و این به معنای استفاده بهینه از فرصت‌ها است و در طول تاریخ نیز هرگاه پیشرفتی حاصل شده، در شرایط دشوار بوده است و این مسئله نشان می‌دهد که در حال حاضر نیز می‌توان از کرونا فرصت‌سازی کرد و راه‌های جدیدی برای احیا راه اهل بیت پیدا کرد. در ابتدا که شیوع کرونا آغاز شد، مردم ابتکار عمل نداشتند چون با موضوع جدیدی رو به رو شده بودند، اما در حال حاضر که مدت زیادی از شیوع بیماری گذشته است، مردم نیز باید با شرایط کنار بیایند. افزایش استفاده از تکنولوژی با زمان‌های گذشته بسیار متفاوت است و افرادی که در گذشته نیز با تکنولوژی ارتباطی نداشتند، امروز به علت شیوع کرونا و سختی‌ها، ارتباط بیشتری پیدا کردند و این نشان می‌دهد که به دنبال مشکلات، ابتکار عمل نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه تعطیلی تمام امورات صحیح نیست، اظهار کرد: هیچ آینده‌ای از کرونا مشخص نیست و نمی‌توان تمام امورات را لغو کرد بلکه باید کرونا را جزئی از زندگی خود بدانیم و راه‌های ادامه زندگی را بیاموزیم. در سختی‌ها متوجه شدیم که همدلی و مهربانی هنوز وجود دارد و یکی از راه‌های گسترش این همدلی و مهربانی نیز ایام محرم است تا امر اهل بیت(ع) را احیا کنیم و به یکدیگر کمک کنیم. رزمایش کمک مؤمنانه نیز در همین راستا بوده است و مردم امسال با توجه به شیوع کرونا می‌توانند نذورات خود را از این طریق به دست نیازمندان برسانند.

جعفری در پایان تأکید کرد: مراسم‌ شب‌های محرم را با دید شهرت نگاه نمی‌کنیم بلکه احیای راه اهل بیت(ع) باید در اولویت باشد.

انتهای پیام/

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
68
207
1387928
یکشنبه، 25 مهر 1400

گالری تصاویر

No result...