A+ R A-

به مناسبت روز خبرنگار؛ به نام خدای قلم

 یادداشت دکتر قاسم جعفری سخنگوی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار

به مناسبت روز خبرنگار؛ به نام خدای قلم

۱۷ مرداد ماه هر سال تنها یک نماد است تا یادمان باشد عده ای در پهنه ایام صادقانه خود را به آب و آتش می زنند تا آنچه بر بشر می گذرد با روایت درست مستند کنند . تلاش می کنند در غم و شادی همراه و همدل مردم خود باشند و تصویری واقعی در رواق منظر چشمان جامعه خلق نمایند . خبرنگار یعنی انسانی که خود را قطره ای از بحر می بیند و در میانه میدان های سخت جان را بر کف می نهد تا خطر تحریف را در حد توان مهار کند . خبرنگار مردمی ، حاضر در صحنه است تا دیگر چون گذشته ، تاریخ را تنها پیروزهای ظاهری و اربابان قدرت و مکنت و رانت و ثروت ننویسند . معدود خبرنگاران عزیز بودند که در اوج مظلومیت نگذاشتند کشتگان چند هزاری ۱۵ خرداد را ۱۰ تا ۱۵ نفر آن هم شورشی مزدور و خرابکار معرفی کنند . انقلاب اسلامی و آن همه ایثار ملت ایران و حقیقت اهداف و دستاوردهای شگرف آن را خبرنگاران تبیین کردند . درود بر خبرنگاران و هنرمندانی که در روزهای حادثه و ۸ سال دفاع مقدس جانانه دوربین ، قلم و بیان سلاحشان بود و همدوش بلکه جلوتر از رزمندگان صحنه به دل حادثه می زدند تا واقعی ترین حکایت را روایت کنند و بسیاری از آنان به شرف شهادت و جانبازی و آزادگی نائل شدند .

پیچ تاریخی و سراسر خطر شبیخون فرهنگی ، نبرد نرم و انقلاب های رنگی علیه نظام اسلامی و توطئه های سخت و نرم متعدد و متراکم بدون حضور مجاهدانه خبرنگاران به خوبی طی نمی شد .بویژه تحریم های اقتصادی بی سابقه درنده خویان مدعی کدخدایی و مستکبران حقوق بشر کُش را چه پادزهری جز تلاش جانانه و روشنگرانه خبرنگاران می شود تجویز کرد . خبرنگاران شجاع و مومن می توانند به یمن ایمان و اراده جریان فساد را مختل و مفسدان عرصه های مختلف را رسوا کنند . انتشار درست و به موقع  خبرهای امید بخش و احیاگر جامعه در عرصه علمی ، سلامت و بهداشت ، اقتصادی ، فرهنگی ورزشی ، امنیتی و.. هنر خبرنگاری است . خبرنگاران تیزهوش و ریزبین با ورود به موقع و حسابگرانه چه بسا فاجعه های در شرف وقوع را مانع شده اند . کم نیست که مدیران قاصر و مقصر را همین طایفه پر سود و کم هزینه به پای میز پاسخگویی و محاسبه و حتی محاکمه کشانده اند .یکی از موثرترین اسباب نشر ارزش ها و نفی و منع رذایل خبررسانی های آگاهانه و مبتنی بر نیات حسنه و معتقد به خوبی هاست .اکثر خبرنگاران در اوج مظلومیت و مشکلات مادی ،  بیشتر از آن که حال خود را ببینند از غم مردم گرفتار در چنبره حوادث طبیعی و تصنعی ، اعم از سیل و زلزله تا تورم و بیکاری و بیماری های پاندمیک و سختی معیشت عموم مردم و اقشار ضعیف مانده و از حق محروم شده ،در اثر قصور و تقصیرهای مدیران و حتی بی لیاقتی ها و  خیانت های برخی از آنان ، رخشان زرد می نماید . خبرنگاران اقتصاد و سیاست و امنیت و فرهنگ و سلامت اجتماعیات و خلاصه اوضاع اجرا و قضا و تقنین را فقط روایت نمی کنند و یا از لنز دوربین نمی گذرانند بلکه تلاش می کنند در ورای این بیان صادق گردی از چهره غمزدگان بردارند و تا حد ممکن از آلام مصیبت دیدگان بکاهند .امروز که لشکر دیوان سیاهی در بیشه ای به نام فضای مجازی همه سرمایه و عده و عده خود را به خط کرده اند تا چون جغدان شوم یاس و دلمردگی را بر مملکت وجود انسان ها حاکم کنند و همه بشر را تسلیم ارواح خبیثه و مرام شیطانی خویش سازند اصلی ترین جنود مقابله با آن همین لشکر خبرنگاران و رسانه های فرشته خو و حق محور است . جبهه مقاومت به لطف حق ،  راهبری های داهیانه ولی امر امت و روشنگری های اصحاب بیان و بنان و دوربین و هنر راستین و نشر واقعیات میدانی لشکر جهل و اشغالگری استکبار جهانی و ترورست های وحشی  چون داعش تهی از همه مظاهر عقل و انسانیت و آموزه های دین سلیم را مقهور و منکوب کرد .نقش خبرنگاران مومن در اطفاء حریق فتنه های قومی ، دینی و مذهبی در برابر مزدورانی که با سوء استفاده از فنون همین حرفه شریف سازنده و  آتش بیار معرکه می شوند انکار ناشدنی است .  آنان سفیر صادق و پیام رسانان امین بین مردم و حاکمانند و در این مسیر ناهموار چه بسا ناملایماتی که به جان می خرند اما به واسطه نیت نیکو و هدف والا و همت بالا به رو نمی آورند .

کاش می شد بهترین ها را برای زندگی شخصی و حرفه ای این خوبان میسر ساخت .

توصیه این کمترین و ساده ترین شهروند به مسوولان و متولیان امور و بویژه دولتمردان انقلابی تازه نفس و متدین دولت سیزدهم  آن است که خبرنگاران این مردان و زنان پیوسته در صحنه ، که در واقع نمایشگر نبض سلامت جامعه یا وخامت اوضاع در ابعاد مختلفند دریابید .

قاسم جعفری . ۱۴۰۰.۵.۱۷

معلم کوچک دانشگاه و معاون آموزشی

دانشگاه تقریب  مذاهب اسلامی .

 

"با مردم تا اوج"

کانال اطلاع رسانی و بیان دیدگاه های آزاده سرافراز، #دکتر_قاسم_جعفری،معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تقریب مذاهب اسلامی

نظرات/سوالات

  • هیچ نظری یافت نشد
لطفا برای ثبت نظر خود وارد شوید

چند رسانه ای

صوت: بحث و گفتگو دکتر جعفری در باب شبهات فرهنگی
صوت: گزارش صحن علنی دوشنبه 26 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
صوت: نطق اضطراری آخر سال دکتر قاسم جعفری در مجلس
گزارش صحن علنی 25اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی شنبه 24 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش صحن علنی 21 اسفند در مصاحبه با رادیو فرهنگ
گزارش بازدید دکتر قاسم جعفری از حوزه گیفان

آخرین مطالب

آمار بازدید

امروز
دیروز
بازدید کل
411
248
1414101
سه شنبه، 28 دی 1400

گالری تصاویر

No result...